Halmia blåst på konfekten

Just när IS Halmia och klubbens supportrar verkligen hade börjat tro på division 1-spel redan om några månader kom dråpslaget  – Qviding och Örgryte slås inte ihop och därmed tar Qviding Öis plats i Superettan medan konkursboet Öis tar Qvidings plats i Söderettan – den som annars var vikt åt Halmia.
Och själv undrar jag; Vad sysslar klubbarna med???
Först kallar de till presskonferens för att berätta om de storslagna planerna.
Sedan meddelas det att allt är avblåst eftersom man inte tror att det finns en tillräckligt stor majoritet bland medlemmarna (2/3 krävs) för en sammanslagning.
Jisses!
Kanske hade varit läge att kolla upp det innan man slog på stora trumman…?
FC Köpenhamns hett emotsedda match mot Chelsea i Champions League i Parken blev tyvärr ett antiklimax, Chelsea var för bra och utan Johan Wilands storspel hade det kunnat bli mer än 0–2.
Bättre gick det då för vårt lag i quizen. Silver för mig, Annelie, Lenke, Anders K, Rickard och dagen till ära förstärkta med Micke och Håkan, därav namnet ”Vi som förökar oss”, och bara slagna av ”omöjliga” Bumba-gänget från HP.

Kommentera

E-postadressen publiceras inte. Obligatoriska fält är märkta *