”Stoffe” – en sång -och dansman

Det var en dag i 190. Minst.
Först iväg till Halmstad arena på förmiddagen för att skriva om ”århundradets match”. Åtminstone enligt de ansvariga inom volleybollen och sett till att Sverige senast var i ett EM-slutspel 1993 är det faktiskt svårt att säga emot.
Så inte undra på att eldsjälen och Mr Hylte/Halmstad Leif Nilsson sken som en sol när förbundet nu lägger detta volleybolldrama i två akter mot Estland till Halmstad den 31 maj nästa år.
Då ska allt avgöras för om lagen vinner varsin match avgörs det hela med ett golden set – ett enda set!
– Visst hade det varit det ultimata att få avgöra så. Men om vi inte garanterat vinner det så vinner jag hellre i två raka matcher, skrattade Anton Wijk Tegenrot, liberon.
Sedan ringde telefonen.
HIF-ikonen Christoffer Andersson var i stan och var på väg att skriva på för HBK.
En ödmjuk kille med en meritlista lika lång som de andra HBK-arna ihop. Nästan.
– Jag tänker visa att HIF hade fel som inte ville förlänga, slog den 36-årige veteranen fast.
Det kan bli en riktigt bra värvning. För glöm personnumret. Här snackar vi om en spelare som varit i topp på HIF:s fystester i alla år, som startade 21 av 30 matcher den senaste säsongen, som är användbar på fyra positioner i laget och som med sina ”servar”, frisparkar och hörnor, samt långa inkast blir ett extra anfallsvapen.
– En av de mest meriterade nyförvärven i klubbens historia, som klubbchefen Fredrik ”Fidde” Andersson uttryckte det.
Och dessutom en sång och dansman.
För missa inte Youtube-klippet där ”Stoffe” lirar gitarr och sjunger i låten ”Oh Helsingborg!”!
För egen del blev det sedan Drott–Önnered. En zzzömnig halvlek, där pausunderhållningen HP mot Elia Express var roligast när Stojan Lukic och Mikael Boman förstärkte vårt lag. Eftersom jag skrev matchen kunde jag inte medverka och tur var kanske det med tanke på att handbollsmeriterna från HBP är flera decennier gamla.
Men Thomas Ylanders straff till 3–3 när matchen var över var iskall.
Som sagt var – en dag i 190.

Kommentera

E-postadressen publiceras inte. Obligatoriska fält är märkta *